Stoły

Stół

Wymiary blatu 160 x 90 cm. Blat dębowy 4cm, kolor naturalny z niewielką ilością sęków, deski szerokości 15-20 cm.
Zdjęcie poglądowe i szkic z wymiarami, po kliknięciu otwierają się w pełnym rozmiarze.

Kilka zdjęć modelu nogi stołu

1) Wysokość stołu proszę zrobić standardową, tą ze schematu przyjąłem do obliczenia kątów (może nie być poprawna)
2) Kąty/odległości na schemacie (przy nogach) są zaokrąglone do pełnych wartości, także w rzeczywistym stole mogą się trochę różnić od schematu.
3) W opisie przyjąłem płaskownik 80×10 mm, ale jeśli uznacie Państwo że konieczne będzie użycie 12mm to proszę tak zaproponować. Nie przeprowadzałem obliczeń, a z doświadczenia ciężko mi oszacować czy 10mm jest wystarczająco sztywny.
4) Jeśli chodzi o płaskownik pod samym blatem (na czerwono na ostatnim zdjęciu) to na pewno może być mniejszych rozmiarów. Dobrze też, żeby wystawał z każdej strony nogi, żeby zmniejszyć możliwość skręcania się nogi, także proszę zrobić to wg własnej wiedzy, jedyne na czym może mi zależeć to żeby był możliwie wąski w miejscu gdzie będzie go widać (czyli przy 5 milimetrowej szczelinie w blacie).
5) Ścięcie krawędzi blatu pod kątem 65 stopni z każdej strony.
6) Kąty na schemacie nogi to 12 i 17 stopni (12 może być lekko nieczytelne, dlatego piszę).
7) Kolor nóg czarny matowy.

Stolik kawowy


Chciałbym, aby był tak jak w przypadku stołu, połączeniem metalowych nóg i drewna (tego samego dębowego jak stół, z takim samym wykończeniem olejem). Plus szklana półka wchodząca w wyfrezowanie zaznaczone na szkicu (zamówię i zamontuję we własnym zakresie). Wydaje mi się, że w tym przypadku nie ma konieczności łączenia obu nóg płaskownikami, dzięki temu możliwe byłoby wsunięcie szkła i następnie dokręcenie osobno obu nóg.
Blat połączony w literę C. Chciałbym, żeby były to jedne deski, które są przecięte, tak żeby widoczna była ciągłość słoi z górnej powierzchni na boczne. Mam nadzieję, że łączenie pod kątem będzie dość stabilne i półka szklana będzie bezpieczna.
Założyłem, że wystarczające będzie połączenie nóg z drewnem poprzez kątownik. Na boczny kawałek blatu zaplanowałem szerszy kawałek kątownika, z otworami na dwóch liniach, żeby zmniejszyć możliwość skręcania się boków względem góry.
Nie wiem jak zachowuje się drewno i czy jest to konieczne, tak samo wypisane wymiary znormalizowanych kątowników proszę traktować jedynie jako moje notatki i wykonać wg własnych preferencji, istotne żeby wygląd się zgadzał i całość była wytrzymała i możliwe było opisane wyżej umieszczenie w niej szkła.
Zaproponowałem blat 3cm, myślę że będzie to rozsądnym wymiarem, żeby zrobić solidne połączenie pod kątem i wyfrezowanie? Do tego płaskownik 50×10 mm na nogi, który miałby wchodzić w przycięte naroże blatu.
Wymiar pomiędzy dolną krawędzią wyfrezowania, a końcem bocznych desek (np.12mm) wydaje mi się wystarczający, wtedy cały bok miałby równo 25cm wysokości, co nie jest najistotniejszym wymiarem i jeśli uznacie Państwo za konieczne to może zostać trochę więcej drewna pod wyfrezowaniem.

Starałem się w miarę dokładnie opisać całość, myślę że wszystkie wymiary są jasne. Jeśli po zapoznaniu się mieliby Państwo pytania/uwagi to proszę o informację, możemy porozmawiać nad tym co należałoby zmienić, żeby rozwiązać ewentualne problemy z wykonaniem.