Do kupienia

Co ciekawego można kupić, zamówić

Ogólne uwagi:
Nie prowadzimy i na razie nie mamy zamiaru prowadzić sprzedaży(takiej dla każdego), ale jest kilka fajnych rzeczy, które kupujemy w dobrej cenie w stosunku do tego jaką użyteczność oferują. Przedstawiam ich listę, żebyście mogli się przyjrzeć i zastanowić na kupnem. Także dla siebie, znajomych, rodziny itd możecie śmiało wpisywać do arkusza poniżej i wtedy kupimy. W zależności od tego ile zamówień się zbierze ceny mogą być nawet niższe. Czas oczekiwania różnie, niektóre rzeczy mam na miejscu, inne trzeba kupić albo wykonać(podpisy). Do tego jestem na studiach, także nie zawsze będę miał jak przekazać kupionych rzeczy, więc myślę, że do miesiąca może to potrwać w przypadku niektórych rzeczy.

Arkusz google do wpisywania swoich zamówień


1. Wiertła- zestaw 0,3mm-1,2mm
(10 sztuk)

Bardzo fajne wiertełka, z grubym uchwytem, które można spokojnie używać do wiercenia w papierze i drewnie bez użycia dodatkowych uchwytów. W sklepach zazwyczaj można kupić wiertła o takich średnicach mające na całej długości taką samą grubość. Tutaj poza powierzchnią roboczą wiertło przechodzi w uchwyt grubości ponad 3mm, wygodne do chwycenia i odpornego na wyginanie. A cena 3zł za sztukę też jest atrakcyjna. Można też kupić komplet 10 sztuk takiej samej średnicy, dla 0,3-0,7 cena jest podobna, dla innych nie sprawdzałem. Przydatne do nawiercania wszelkich otworów w modelu. Na zdjęciu już trochę połamane, ale to dlatego, że dużo przeszły.
Średnica: 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 0.7, 0.8, 0.9, 1.0, 1.1, 1.2mm
Cena: ok. 30 zł


2. Pędzelki-
3 sztuki

Dobrej jakości pędzelki, przeznaczone do malowania paznokci, ale z powodzeniem mogą być stosowane w modelarstwie. Ze względu na rozmiar mogą być stosowane do malowania niewielkich powierzchni. Trzy różne kształty, dobrze nadają się do precyzyjnego malowania różnych elementów. Po przeliczeniu na sztuki cena o połowę niższa niż w sklepach plastycznych za podobnego rodzaju pędzle.Cena: ok. 9 zł


3. Podpis wycinany laserowo z forniru

Są to podpisy jakie wykonaliśmy ostatnio do swoich modeli, zaprojektowane przeze mnie, mogą być dowolnie dopasowane. Jednak biorąc pod uwagę, że kiedyś możemy wystawiać modele na wystawach warto zadbać o jednolity wygląd (czcionkę, układ) podpisów. Wykonane były one przez firmę, która laserem wycięła je w fornirze(brzoza, machoń) wg dostarczonego projektu. Napis nie musi być wycięty na wylot, wtedy jest nawet lepiej. Wymiary ok.45mm wysokości, szerokość dopasowana do nazwy.

Cena: 15-20 zł/szt (w zależności od długości pracy lasera i ilości w zamówieniu)


4. Fornir na oklejenie podstawki pod model

Podstawki robimy zazwyczaj ze sklejki, raczej dość taniej, nie przejmując się wyglądem. Zaoszczędzone w tej sposób pieniądze przeznaczyłem na zakup forniru(w zależności od gatunku drzewa ceny są bardzo różne). Oklejanie zajęło nie więcej niż 1 dzień. Użyłem kleju typu „Wikol” zakupionego w większym opakowaniu w sklepie budowlanym(klej do drewna). Następnie posmarowałem klejem sklejkę, położyłem i docisnąłem fornir, po wyschnięciu nadmiar odciąłem skalpelem. Dość proste i raczej każdy klejący modele może sobie z tym poradzić. Nie możemy każdemu okleić podstawki, ale jeśli ktoś będzie wykonywał(do zamawianych gablot) to wtedy wybierzemy fornir.

Forniry(strona z galerią)- link do strony, gdzie można obejrzeć. Muszą to być tego typu forniry modyfikowane, bo naturalne mają max.30cm szerokości i nadają się najwyżej na wycięcie podpisu.
Ceny: 25-55 zł/m2 (ten który używałem i jest ładny 35 zł/m2) Warto pamiętać, że duży żaglowiec ma podstawę max. 0,25 m2, także ok.10zł. Sprzedawane są w arkuszach 0,7×2,5m, także trzeba się zdecydować na jeden rodzaj i wtedy możemy kupować razem.

5. Gąbka z powierzchnią ścierną

Jeszcze jedna ciekawa rzecz, szczególnie przy klejeniu modeli z zestawów wyciętych laserowo. Gąbka ma powierzchnie ścierne, jest elastyczna, doskonale sprawdza się przy usuwaniu zwęglonego pyły z krawędzi wyciętych laserem. Nie jest zbyt wysokiej gradacji, także pracuje się z nią przyjemnie. Największą zaletą jest jej elastyczność, a z drugiej strony zwarta struktura, ciężko znaleźć coś podobnego aby ją zastąpić. Pilniki są twarde, a papier ścierny w palcach nie zapewni tak równej powierzchni. Przydatne są także do innych prac, właściwie wszędzie gdzie wystąpi potrzeba użycia papieru ściernego.
Cena: 2.5-3 zł/szt.


6.Nożyczki

Bardzo przydatne do cięcia lin, kiedy już założymy jakaś linę na żaglowiec i musimy odciąć nadmiar. Wtedy ze względu na grubość nożyczek, ciężko precyzyjnie przyciąć linę zwykłymi nożyczkami. Te może nie są wyrafinowane, ale spełniają swoją funkcję i dzięki temu, że nie są jakieś cudowne, kosztują niewiele.
Cena: 6 zł/szt.

7.Kulki do łożysk

Jest to rzecz, którą raczej ciężko sprzedawać ze względu na cenę i potrzebne ilości, ale jeśli ktoś do modelu potrzebuje to mam kilka średnic w ilości kilkudziesięciu sztuk. Użyć je można jako kule armatnie, stojące gdzieś na modelu i w sumie to chyba jedyne zastosowanie.
Średnice: 1mm, 1.5mm, 2.381mm, 2.5mm, 3mm
Cena: kilkanaście gr/szt.

8.Pędzel ze zgiętą końcówką

Bardzo fajnie się nim maluje, szczególnie mniej dostępne miejsca w modelu. Daje dużo łatwiej przyłożyć włosie pod odpowiednim kątem do miejsca malowania. Kupiłem go szczególnie ze względu na cienkie zakończenie, ale zgięta końcówka okazała się bardzo przydatnym dodatkiem. Ma też dość sztywne i twarde włosie, także kolejny atut. Jak za taką cenę myślę, że warty polecenia. Zdjęcie rzeczywistego pędzelka, a nie jakieś z internetu, dlatego takie ciemne.

Cena: 6zł/szt.