Czym ja to s(KLEJE)?

Końcowy wygląd modelu kartonowego zależy w szczególności od tego jak wytniemy, wyretuszujemy oraz skleimy poszczególne części. O tym czym wycinać i czym malować krawędzie napisze innym razem, są to raczej czynności dość intuicyjne. Z samym klejeniem bywa więcej problemu, szczególnie z wyborem kleju.

Każdy początkujący pyta nas czym skleić model. Poniżej dostaniecie na to pytanie odpowiedź, a przynajmniej informacje na co zwrócić uwagę i jak różne kleje sprawdziły się w naszym przypadku. Bo oczywiście można do klejenia używać różnych produktów i uzyskać model, który dobrze wygląda i trzyma się w całości.

Jak kleić

Im mniej kleju, tym lepiej. Chodzi o to, żeby nie pobrudzić modelu klejem, bo wygląda to wtedy co najmniej źle. Zanim nałożysz klej, zastanów się co się z nim stanie po złożeniu części. Czy nie jest go za dużo i czy nie wypłynie na zewnątrz połączenia, brudząc przy tym sąsiednie części.

Coś czego nie każdy jest świadomy – jeśli na powierzchnię papieru położysz klej i od razu go zetrzesz to mimo wszystko zostaną na nim ślady. Mniejsze lub większe, w zależności od kleju, ale zostaną, dlatego lepiej uważać.

Kolejna rzecz o której musisz pamiętać, a o której każdy zapomina. Każdy klej wysycha, niektóre wolno, ale większości dotyczy ten problem. Przy klejeniu większych elementów zdarza się, że zanim posmarujesz klejem koniec elementu, początek już zaschnie. Szczególnie podklejając duże części, musisz posmarować je klejem równomiernie, cienką warstwą i szybko. Jak zrobisz to nierównomiernie albo nałożysz dużo kleju, to ten klej zaschnie i tak nierówno albo grubo już zostanie. Jak zrobisz to wolno to klej zaschnie, niczego nie przykleisz, a co gorsze ten klej też zostanie i część będzie już grubsza.

Jeszcze jedna uwaga. Przy klejeniu często zdarza się zbierać nadmiar kleju palcami, czy też przy trzymaniu części pobrudzić palce klejem. Plus jest taki, że palce czyści się z kleju raczej łatwo, minus jest taki, że trzeba pamiętać, aby je wyczyścić. Odciski palców na modelu wyglądają też dość słabo.

Teraz już wiesz jak kleić, żeby model wyglądał jak najlepiej.
W drugiej części Czym ja to s(KLEJE)2?, dowiesz się czym kleić swoje modele.
grafika podkreslenie

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najpopularniejsze

Wesprzyj nas / Donate