Czym ja to s(KLEJE)2?

W pierwszej części Czym ja to s(KLEJE)? mogliście przeczytać jak kleić model, żeby wyglądał jak najlepiej. Skupiliśmy się na tym, żeby nakładać mało kleju, robić to dokładnie i szybko, nie brudząc przy tym wszystkiego co trzymamy w rękach. Teraz dowiecie się czym kleić wasz model.

Poniżej przedstawie listę różnych produktów wraz z ich krótkim opisem. Będą to kleje, które używamy, lub używaliśmy. Oczywiście można używać innych, jednak przy pomocy tych wymienionych, można spokojnie skleić cały model. Niektóre ciężko jest zastąpić, inne rodzaje klejów są produkowane przez różnych producentów. Zazwyczaj jednak różnią się od siebie właściwościami, np. gęstością, dlatego trzeba uważać żeby nie zrobić sobie niespodzianki. Szczególnie, gdy jest się przyzwyczajonym do pracy z konkretnym klejem.

Czym kleić

Klej introligatorski CR

klej-introligatorski-cr

Jest to klej, który poleciłbym jako pierwszy, szczególnie początkującym. Sam skleiłem nim swój pierwszy model.

Sprzedawany jest m.in. w 60 gramowych opakowaniach. Jest to klej wodny, w związku z czym ma wady i zalety kleju wodnego. Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że jeśli nałożymy go za dużo lub na zbyt cienki karton, może skończyć się to pofalowaniem elementów. Przy 1mm kartonie, można go nakładać bez ograniczeń, jest idealny do klejenie szkieletu, jednak z cieńszymi elementami o dużej powierzchni trzeba uważać.

Przechodząc do zalet: ma odpowiedni czas wiązania, to znaczy jest czas, żeby dopasować elementy. Za to po dopasowaniu nie trzeba ich długo trzymać. Ponieważ początkującym zawsze się spieszy, to jest to duży plus. Kolejną zaletą jest to, że po wyschnięciu staje się bezbarwny. Fakt, że nie wsiąka w powierzchnię i odbija światło, dlatego nadal lepiej niczego nim nie brudzić. Jednak na początku jest to nieuniknione, więc lepiej, że jest przezroczysty a nie np.żółty.

Przy nakładaniu polecam wylać odrobinę na podkładkę i nakładać igłą lub wykałaczką. Lepiej nie wylewać za dużo, bo zaraz zgęstnieje i zaschnie, lepiej mniej i częściej. I jak każdy klej, pamiętaj żeby go zakręcić (ten akurat się nie wyleje, ale za to zaschnie).

Cena to około 5zł za 60g. Wystarczy spokojnie, żeby skleić spory model.

Klej cyjanoakrylowy

Produkowany przez wielu producentów, popularne „kropelki” czy „super glue”. W sklepach modelarskich dostępne są w różnych gęstościach. Gęste nie wsiąkają tak rozlegle w karton, dłużej wiążą, rzadkie na odwrót. Takie standardowe na początek będą wystarczające.

Wśród wad należy wymienić fakt, że są toksyczne. Dlatego, aby można było spokojnie ich używać, należy zgodnie z zaleceniami w trakcie klejenia przewietrzyć czasem pomieszczenie. Warto też uważać, żeby nie skleić palców.

Ma jedną dużą zaletę, bardzo szybko łączy elementy. Można nim przykleić także metalowe elementy. Szybko wsiąka w karton, nie ma czasu na poprawki, dlatego używany jest tylko do niektórych zastosowań. Można nim utwardzić karton, ale o tym może w innym wpisie.

Nakładać tak jak inne kleje, czyli wylać odrobinę i używać igły.

Z ceną jest różnie, w 2g opakowaniach jest droższy, za to łatwiej dostępny. W sklepie modelarskim można kupić tańsze w 20g pojemnikach. Bywa problem z przechowywaniem – lubi zasychać, ale o tym też przy innej okazji.

Brand Clear Glue

bcg

Klej wymagający, z którym nie radzi sobie wielu doświadczonych modelarzy, ale ma tak dużo zalet, że warto próbować go użyć. O technikach jego użycia będziemy pisać w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, na to że fałduje papier jeszcze szybciej niż CR, schnie długo, połączenie jest słabsze(ale wystarczające). Wbrew opiniom, da się nim skleić wszystko, także metalowe części olinowania, jednak polecałbym do tego raczej „super glue”.

Za to po wyschnięciu jest prawie niewidoczny. Przy dobrym oświetleniu można się dopatrzeć lekkiego połysku w miejscu użycia, jednak ogólnie wsiąka w papier i znika.

Do kupienia w opakowaniach 30, 40 lub 50ml. Największy kosztuje około 1,5zł. I jeszcze jedno…kolor nakrętki nie ma żadnego znaczenia, poza tym, że niebieski najlepiej pasuje do przezroczystego opakowania.

Wikol

wikol

Do klejenia modelu go nie używam, ale podobno niektórzy używają. Jest wodny, rzadki, także pofałduje większe powierzchnie, schnie długo. Zachowuje się jak mocno rozcieńczony CR. Za to zdecydowanie polecam go do klejenia drewna(posmarować części klejem, docisnąć czymś ciężkim, zostawić na noc i mamy pewne połączenie). Przy modelach nie udało mi się znaleźć zastosowania, w którym byłby lepszy niż pozostałe kleje.

UHU- klej uniwersalny

uhu

Tym razem pierwszy na liście klej, którym można kleić duże powierzchnie bez obawy o to, że się pofalują.
Problem jest z równomiernym rozprowadzeniem, jak wypłynie spod połączenia to brudzi, mimo że jest przezroczysty. Bardzo się ciągnie, dlatego ciężko go usunąć jeśli już gdzieś wypłynie.
Poza przyklejaniem dużych płaskich elementów, używam go do klejenia szkieletów modeli wydawnictwa JSC.

Pattex Universal Classic

pattex

Klej podobny do UHU, jednak mi bardziej przypadł do gustu. Także nie faluje papieru, trochę łatwiej go rozprowadzić, przy czym też ciągnie się i powstają „nitki”. Ma żółty kolor, ale za to łatwiej się pozbyć jego nadmiaru. Można go zrolować, przynajmniej z gładkich lub impregnowanych powierzchni.
Tubka 50ml kosztuje około 8zł, jest trochę tańszy niż UHU.

Butapren Pronikol OBT III

pronikol

Nie napiszę na jego temat zbyt wiele, bo nigdy nie kleiłem modelu używając głównie kleju butaprenowego. Ale wiele osób go używa, dlatego aby ten wpis obejmował także tę część, specjalnie znalazłem sklep i kupiłem ten klej. Jest żółty, co nie było zaskoczeniem, pachnie też dość przewidywalnie, jest stosunkowo rzadki, klei dobrze i da się go zrolować.

Aby zrozumieć dlaczego go nie stosujemy, trzeba rozwinąć trochę inny temat, jakim jest impregnowanie kartonu. Jeśli ktoś z jakichś względów chce impregnować wycinankę lakierami, wtedy pojawia się spory problem ze sklejeniem jej przy pomocy BCG. Za to na zaimpregnowanym kartonie butapren się przyjemnie roluje, pozwalając usunąć jego nadmiar.

Każdy ma swój sposób klejenia, wielu przeszkadza zapach butaprenu, dlatego w naszych modelarniach używamy klejów wodnych.

Podsumowanie

Na koniec krótko podsumujemy to co było napisane powyżej.

  • Zapach – CR, BCG, Wikol są bezzapachowe, UHU i Pattex mają lekki zapach(który nikomu nie przeszkadza), Butapreny mają swój wyraźny zapach(który niektórym mocno przeszkadza).
  • Kolor po wyschnięciu – CR, BCG, UHU są przeźroczyste(BCG praktycznie znika), Pattex i Butapren są żółte.
  • CR, BCG, Wikol przy dużych powierzchniach fałdują papier, także warto uważać.

Jeśli masz jakieś pytania, chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, dodaj komentarz!
grafika podkreslenie

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najpopularniejsze

Wesprzyj nas / Donate