Malowanie modeli kartonowych – jakich farb użyć?

W pierwszym wpisie o malowaniu powiedzieliśmy sobie trochę o tym co trzeba malować, jak się do tego zabrać i czego lepiej nie robić. Dzisiaj kontynuacja tego tematu, ale od trochę innej strony. Dowiecie się czym można malować modele. Podobnie jak poprzednio skupimy się na malowaniu tylko pędzlem. Niestety temat o malowaniu aerografem musi jeszcze poczekać. Mimo, że ograniczamy się jedynie do malowania pędzlem nadal pozostaje do wyboru kilkanaście firm i wiele rodzajów farby, które możemy użyć. Omówię tutaj jedynie kilka z nich. Być może Ty używasz innych i jesteś z nich zadowolony. W takim przypadku możesz podzielić się swoim doświadczeniem w komentarzu. Jeśli jednak nie wiesz od czego zacząć to mam nadzieję, że ten wpis Ci pomoże.

Są już w przygotowaniu kolejne artykuły, opisujące np. jak odpowiednio imitować kolor drewna, wykorzystując wymienione poniżej farby. Dlatego zachęcam do ich stosowania.
Zanim zacznę, jedna bardzo ogólna uwaga. Najczęściej w modelarstwie kartonowym korzysta się z farb akrylowych i olejnych. Olejne mają mocniejszy zapach, aby je rozcieńczyć albo zmyć potrzeba zazwyczaj czegoś więcej niż woda(np. terpentyny). Akrylowe są za to w pełni rozcieńczalne w wodzie, nie mają zapachu, ale niestety znacznie słabiej trzymają się gładkich i śliskich powierzchni.

Farbry akrylowe Renesans Colours

renesans-tubki

Rozpoczniemy do farb Renesans Colours. Używam ich dlatego, że są łatwo dostępne(w większości sklepów plastycznych) i dość tanie(tubka wystarczy na bardzo długo). A przy tym są bardzo dobrej jakości. Do wyboru mamy 30 kolorów, w palecie znajduje się również kilka kolorów metalicznych. W modelarstwie wykorzystywać będziemy tylko niektóre z dostępnych kolorów, w zależności od budowanego modelu. Kupując modele wycinane laserowo Shipyardu, w opisie podane są zalecane numery farb bazujące właśnie na palecie barw Renesans Colours. Bardzo łatwo można je mieszać uzyskując dowolny kolor. Są łatwe w użyciu, przyjemnie maluje się nimi duże powierzchnie. Nie mają może niektórych zalet znanych farb modelarskich, ale ich jakość i końcowy wygląd zbliżają modele do dzieł sztuki. Po malowaniu warto zabezpieczyć je werniksem albo lakierem. Bez warstwy ochronnej mogą się ścierać i łatwo ulegną pobrudzeniu, ze względu na chropowatą powierzchnię.

Olejna farba modelarska Humbrol

humbrol

Humbrol posiada bogatą ofertę chemii modelarskiej, dzisiaj skupimy się na jednym z najpopularniejszych produktów tej firmy. Kolorów jest wiele, są one w pewnym stopniu dopasowane do potrzeb modelarskich. Renesans produkuje farby dla plastyków, stąd z dostępnych kolorów łatwo uzyskać inne mieszając je. Firmy produkujące farby modelarskie często robią to za nas, stąd też w ofercie znajdziemy kolory dopasowane do konkretnego kamuflażu czy barwy mundurów. Olejne farby Humbrol sprzedawane są w 14 ml puszeczkach. Ja miałem z nimi zazwyczaj problem polegający na tym, że na brzegach zasychała farba utrudniając szczelne zamknięcie. Mimo wysiłków i zwracania uwagi na poprawne ich zamykanie, niektóre farby wyschły. Było to jednym z powodów, dla których przestałem ich używać. Ale powodów było więcej…po miesiącu nieużywania, farba potrafiła rozdzielić się na gęsty barwnik na dnie oraz przeźroczystą ciecz na górze. Przywrócenie jej do stanu używalności zajmowało za każdym razem dużo czasu. Do tego ma mocny zapach, który mi akurat nie przeszkadzał, ale dla innych może być on uciążliwy. Przeszkadzał mi za to fakt, że bez rozpuszczalnika nie można było się jej pozbyć z rąk i pędzli. Taki jest urok tego rodzaju farb, za to do zalet można zaliczyć ich bardzo głęboki kolor, łatwość nakładania na śliskie powierzchnie oraz to, że trzymają się bardzo dobrze każdego rodzaju podłoża.

Akrylowo-wodne farby PACTRA

01pactra

Farby te trzymają się powierzchni wystarczająco dobrze(mówimy o modelach kartonowych, plastików trzymają się też dobrze, ale jednak można je z nich zdrapać), a do tego pędzle można myć wodą. W związku z tym komfort pracy jest znacznie wyższy niż przy farbach olejnych. Pakowane są w zakręcane słoiczki, które może nie są idealne, ale łatwo można je otworzyć i równie łatwo szczelnie udaje się je zamknąć. Jak chyba wszystkie farby przed użyciem wymagają wymieszania, jednak w ich przypadku wystarczy kilka razy potrząsnąć opakowaniem i są gotowe do malowania. Wszystko to sprawia, że są łatwe w użyciu, a przy tym niedrogie. Kolorów do wyboru jest wystarczająco dużo, są one dostępne chyba w każdym ze znanych mi sklepów modelarskich, nawet w tych średnio zaopatrzonych. Farby nie są idealne do wszystkich zastosowań, ale w kontekście modelarstwa kartonowego ciężko wymienić jakieś ich wady.

Farby akwarelowe

farby_akwarelowe

Nie mam tutaj na myśli konkretnych, wyszukanych farb, stworzonych z myślą o plastykach. Raczej chodzi mi o zwykłe, tanie farbki, które prawdopodobnie każdy z nas używał w przedszkolu. Na początku zabawy z modelarstwem, nie każdy ma możliwość kupienia innych farb. Wiadomo, że modele jeszcze nie są idealne, szkoda też inwestować w farby, nawet te kilka złotych. W takim przypadku jak najbardziej można użyć tego co się już gdzieś posiada. Lepiej pomalować krawędzie tanią farbką, niż zostawić je całkiem białe. Trzeba mieć świadomość, że taka farba może się zetrzeć albo rozpuścić przy użyciu kleju. Również jeśli element modelu miał nietypowy kolor, zdarzało mi się użyć takich farbek, zamiast kupować modelarskie w danym kolorze.

Inne farby

Farb jest bardzo wiele, ale o tych najważniejszych już napisałem. Poza Renesansami i Pactra nie mamy przeważnie potrzeby korzystać z innych produktów. Również w modelarniach nie używamy innych farb. Spokojnie można powiedzieć, że wymienione w tym wpisie farby wystarczą, aby wykonać świetny model. Niektórzy przyzwyczajeni są do korzystania z farb olejnych, najczęściej Humbroli. Jeśli masz ochotę, to zachęcam do spróbowania także farb Gunze, Revell czy Tamiya. Często znajdziemy w ich ofercie produkt dopasowany kolorystycznie do naszej potrzeby, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wypróbować.

Podsumowanie

To oczywiście nie wyczerpuje tematu farb używanych w modelarstwie. To co właśnie przeczytaliście oparte jest na kilku latach naszych prób i błędów. Możliwe, że inne farby sprawdzą się równie dobrze, dlatego nie warto zniechęcać się do nich, tylko dlatego, że nie zostały tu wspomniane. Ze względu na dostępność, cenę i łatwość użycia zdecydowanie polecam kupowanie Renesansów albo Pactry, szczególnie na początku są to rozwiązania najlepsze.
podkreslenie3_d_mm

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najpopularniejsze

Wesprzyj nas / Donate