Czym jest modelarstwo redukcyjne?

Przez pierwszy miesiąc funkcjonowania naszej strony, kilkanaście osób zadało nam pytanie co znaczy słowo „redukcyjnych” w nazwie naszego stowarzyszenia. Ten krótki wpis ma na celu wytłumaczenie czym jest modelarstwo redukcyjne, aby wszyscy mający wątpliwości, mogli uzupełnić swoją wiedzę.

Które modele można nazwać redukcyjnymi?

Modele redukcyjne to takie, które są wiernymi kopiami rzeczywistych obiektów. Zarówno tych które nadal istnieją, jak i takich, które istniały w przeszłości. Mogą to być modele okrętów, statków, samolotów, pojazdów, budynków czy też dioramy przedstawiające jakąś szerszą scenę historyczną. Wykonane są zawsze w jakieś określonej skali, materiałami używanymi do budowy mogą być m.in. karton, plastik, drewno czy metal. Modele redukcyjne w zdecydowanej większości są modelami wystawowymi, czyli nie latają, nie pływają ani nie jeżdżą. Brak konieczności umieszczenia elementów mechanicznych zapewniających realizowanie ruchu, pozwala na znacznie dokładniejsze odwzorowanie obiektu, często także wraz z jego wnętrzem. Rzadziej budowane są redukcyjne modele pływające lub latające, są one zazwyczaj uproszczone, ale dają szansę zobaczenia modelu w ruchu.

Autor:Krocionorzec Źródło:pwm.org.pl

Definicja wydaje się dość oczywista, jeśli coś jest kopią rzeczywistego obiektu w pewnej skali to możemy to nazwać modelem redukcyjnym. Mimo wszystko przy budowie modeli często pojawiają się problemy z odwzorowaniem prawdziwego wyglądu, szczególnie w przypadku okrętów zatopionych wiele lat temu. Praktycznie zawsze, przy wydaniu nowego modelu (kartonowego, plastikowego czy tez w formie planów modelarskich) pojawia się dyskusja na temat poprawności malowania, zgodności modelu ze zdjęciami lub historycznymi rysunkami. Jest to nieodłączna część tego rodzaju modelarstwa, każdemu zależy, aby jak najdokładniej wszystkie szczegóły modelu odwzorowywały oryginał. Najważniejsze jednak, aby zachować proporcjonalność poszczególnych części modelu. Często zdarza się, szczególnie w przypadku modeli budowanych od podstaw, że modelarze skupiając się na detalach, pomijają o wiele istotniejsze kwestie, takie jak odtworzenie wszystkich elementów w odpowiedniej, założonej skali.

Podsumowanie

Modele redukcyjne, będące jak najdokładniejszymi kopiami rzeczywistych obiektów, są ciekawe zarówno ze względów historycznych jak i ze względu na atrakcyjny, złożony wygląd. Najważniejsze, aby tworząc tego typu modele, dbać o dokładność odwzorowania oryginału. Szczególnie w zakresie zachowania skali, nie ma nic gorszego jak pięknie wykonany model, w którym niektóre części(np.deski pokładu) są zupełnie nie dopasowane wielkością do reszty elementów.
grafika podkreslenie

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najpopularniejsze

Wesprzyj nas / Donate