Papegojan – relacja z budowy cz.3

Nasze pozostałe relacje znajdziecie tutaj! HMS Victory, Papegojan, Santa Maria i inne…
Przekaż 1% podatku na wspieranie rozwoju modelarstwa!

Pokłady i wewnętrzne burty

Od czasu poprzedniej części relacji wykonane zostały prace, które przyniosły znaczną poprawę wyglądu modelu. O ile przyklejenie pokładów samo w sobie wymagało sporo precyzji i było dość czasochłonne, o tyle opis tego etapu nie powinien zająć za wiele miejsca. Jak widać każdy pokład składa się z dwóch warstw kartonu. Pierwsza część z wycięciami pozwala na dokładne ustawienie górnej krawędzi wręg, natomiast druga zawierająca nacięte linie imitujące deskowanie jest warstwą zewnętrzną.

Zapewne pamiętacie, że wszystkie pokłady zostały pomalowane na początku prac(wraz z pierwszym, środkowym pokładem), aby zachować jednolity kolor całości deskowania. Przed przyklejeniem pokładu na najwyższej rufowej części okrętu konieczne było wykonanie i przyklejenie zewnętrznej, pionowej ściany. Na koniec, poprzez umieszczenie po obu stronach elementów burty scalającą całość żaglowca, ukończona została pierwsza warstwa poszycia.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na widoczny na ostatnim zdjęciu element pokładu. Dzięki niemu bryła wnętrza okrętu jest jeszcze bardziej urozmaicona. Przypominając sobie poprzednie części relacji pokazujące budowę pomieszczeń, można zauważyć jak złożona była geometria tego żaglowca. Obrazuje to też ilość pracy do wykonania jeszcze zanim okręt otrzyma pokłady i zewnętrzną warstwę poszycia.

W kolejnej części relacji wykonane zostaną wzmocnienia po wewnętrznej stronie burt, a także rozpoczęte zostaną prace nad ostatnią już warstwą poszycia. Z doświadczenia wiem, że będzie to kolejny znaczący krok w poprawie wyglądu modelu, także bądźcie czujni i oczekujcie kolejnego meldunku z budowy Papegojana!

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.