Queen Mary / Titanic – początek budowy

Kilka tygodni temu zakupiliśmy do naszych modelarni kilkanaście modeli transatlantyków wydawnictwa JSC (m.in. United States, Mauretania, Stefan Batory…). Wśród nich były także Queen Mary oraz Titanic, które pokażemy w dzisiejszym poście! Modele klejone są przez dzieci uczęszczające do naszej modelarni.

Queen Mary

Statek zwodowany został 26 września 1934, a w pierwszy rejs nowy transatlantyk wypłynął z Southampton 27 maja 1936 roku. Podczas II wojny światowej wykorzystywano statek do transportu wojska. Z racji ogromnej prędkości statek, odpowiednio przystosowany i uzbrojony, pływał samodzielnie, to jest bez eskorty okrętów wojennych. W jednym z rejsów „Queen Mary” przewiozła na swoich pokładach ponad 16 000 ludzi, co wciąż pozostaje rekordem świata. Sławny transatlantyk – ostatni wielokominowiec Atlantyku – służy do dziś jako hotel pływający i centrum rozrywki.

Model powstaje w Tarnobrzegu, budowany jest przez 12 letniego Piotrka. Poniżej kilka zdjęć pokazujących prace nad kadłubem okrętu (aby powiększyć kliknij zdjęcie).

Titanic

Poszycie Titanica ukończono pod koniec 1910 roku, a termin wodowania ustalono na 31 maja 1911. Ostateczne poprawki na Titanicu ukończono na niecałe dwa tygodnie przed jego dziewiczym rejsem, mającym się rozpocząć 10 kwietnia 1912. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, otarł się o górę lodową i zatonął.

Model, który przedstawiają poniższe zdjęcia, budowany jest przez Bartosza (w modelarni w Sandomierzu).