HMS Victory (K.Von) – cz.3

HMS Victory – lawety

W dzisiejszej części postaramy się przybliżyć wam kolejne etapy powstawania lawet do armat okrętowych. Na pokładach HMS Victory można było spotkać ponad 100 dział w 6 różnych rodzajach.

Większość z nich umieszczona była na niższych pokładach działowych. Lawety do nich wykonane zostały w uproszczeniu (pierwsze 3 zdjęcia), ponieważ dostęp do nich przez furty działowe będzie mocno ograniczony i pominięte elementy mimo wszystko nie byłby widoczne.

Niewiele ponad 30 dział będzie umieszczone na odsłoniętych, widocznych z zewnątrz, częściach pokładów. Wykonanie jednej armaty jest niezwykle czasochłonne, dlatego liczba ta i tak robi wrażenie. Na zdjęciach możecie zobaczyć pierwsze etapy powstawania lawet. Dokładniejszy opis, przy tak dużej ilości zdjęć i dość prostych (chociaż czasochłonnych i wymagających dużej precyzji) etapach budowy, nie jest raczej konieczny.

W kolejnej części przybliżymy sposób wykonania luf (zwijanych z kartonu), metalowych elementów lawety i bloczków wraz z olinowaniem.

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.