Obóz modelarski – podsumowanie i galeria

Pierwszy obóz modelarski w Harasiukach

W piątek 3 sierpnia skończył się pierwszy współorganizowany przez nasze Stowarzyszenie obóz modelarski. Była to inicjatywa zupełnie różna od dotychczasowej działalności. Wyjazdowy charakter to nie jedyne wyzwanie jakiemu stawiliśmy czoła przygotowując się do zajęć. Zdecydowaliśmy się na rozwój w nowym kierunku – historycznych gier strategicznych.

Nie oznacza to, że porzucamy dotychczasowe modele… Staramy się zdobyć nowe doświadczenia w pracy z młodzieżą, jednocześnie zgłębiając ciekawą i mocno edukacyjną rodzinę gier, mocno powiązanych z modelarstwem. Dopiero zaczynamy budowę pierwszych plansz i batalionów, a już zdołaliśmy zainteresować swoją inicjatywą ośrodki kulturowe i dużą grupę młodzieży.

Gry łączą w sobie element pracy nad modelami (bo przecież musimy mieć czym pokonać przeciwnika), a także wątki historyczne i strategiczne, rozwijając zarówno zdolności manualne, jak i zmuszając do wysiłku umysłowego. Dla dzieci i młodzieży kluczowy jest fakt, że po stosunkowo krótkiej pracy nad modelami, mogą przejść do rozegrania tury. Podczas gry zauważają korzyści płynące z posiadania dodatkowych oddziałów, przez co zdobywają motywację do pracy nad modelami. Budowa modelu nie jest zbyt wymagająca, dlatego gry przyciągają znacznie więcej chętnych osób, gdyż brak rozwiniętych umiejętności manualnych nie jest przeszkodą w ukończeniu modelu. Jednocześnie bardziej wymagający uczestnicy mogą spędzić wiele godzin doskonaląc swój model i doprowadzając go do perfekcji znanej z modeli wystawowych.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z wyjazdu, w trakcie którego grupa 50 uczniów sklejała przez 10 dni modele, doskonaląc tę umiejętność na zmianę z zajęciami tenisowymi i pływackimi. Na koniec nagrodziliśmy pracę 4 młodych modelarzy, którzy w tym krótkim okresie najlepiej wykonali swoje modele 🙂

Możemy od razu zapowiedzieć, że od września planujemy przebudowę modelarni, aby stworzyć miejsce dla rozgrywania gier! Będziemy także prowadzić zajęcia wyjazdowe, pierwsze już tuż po wakacjach… będą też kolejne, ale na razie ich terminy ustalamy z zainteresowanymi organizacjami.

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.