Gry strategiczne od października w naszych modelarniach!

Dlaczego gry są takie ciekawe?

Już od kilku miesięcy pojawiały się na naszym profilu na facebooku odniesienia do gier, zdjęcia modeli i terenów jakie tworzyliśmy z myślą o rozgrywkach. W dużym skrócie całość opiera się na symulacji bitwy z wykorzystaniem modeli piechoty, czołgów i zabudowań. Oczywiście jest cały szereg zasad, opisujących m.in. zdolności bojowe poszczególnych jednostek, ich funkcjonowanie i przemieszczanie się po polu bitwy. Planszę można konfigurować tak, aby odzwierciedlić warunki terenowe w jakich rozegrały się znane z historii bitwy lub wg własnego uznania, tworząc zupełnie nowe scenariusze. Oczywiście, tak jak w rzeczywistości, duży wpływ ma rozmieszczenie w przestrzeni zabudowań, będących dodatkową ochroną lub wzgórz ograniczających widoczność. Przeszkodą dla poruszających się wojsk są przede wszystkim rzeki i tereny leśne/bagienne, natomiast miejsce umieszczenia mostu lub utwardzonych dróg ma duży wpływ na przebieg rozgrywki.

W grach wykorzystujemy różnego rodzaju jednostki wojskowe, obejmujące piechotę, oddziały dowodzenia, jak również działa i pojazdy opancerzone. Dzięki temu, że wszystko zbudowane jest w jednej skali, znacznie łatwiej jest wyobrazić sobie rzeczywiste pole bitwy. Ilość i ruchy jednostek, a także możliwości i skuteczność prowadzenia przy ich pomocy ostrzału, są tak dopasowane, aby realnie oddawały historyczne różnice między nimi.

Gra łączy w sobie zarówno elementy strategiczne, poznawanie i lepsze zrozumienie historii, jak również motywuje uczestników do rozwijania zdolności manualnych, ponieważ konieczne jest zbudowanie własnych oddziałów. A z czasem również dodawanie nowych jednostek, o innych możliwościach i charakterystyce, co urozmaici rozgrywkę, pozwoli na odgrywanie bardziej złożonych potyczek. W konsekwencji zdecydowanie lepiej można zrozumieć jakie znaczenie na polu bitwy miało posiadanie różnych zasobów, oraz w jaki sposób kompensowano braki poprzez odpowiednie zaangażowanie posiadanych środków.

Co do tej pory udało się osiągnąć?

Bez możliwości rozegrania gry, nie ma szans na zainteresowanie młodzieży. Natomiast do rozegrania gry konieczne jest kilka modeli i plansza z elementami urozmaicającymi teren. Ponieważ już 12 listopada 2018 chcemy rozegrać pierwszy turniej, skupiliśmy się na zgromadzaniu sporej ilości oddziałów, aby możliwe było kilka równoległych gier. Zbudowaliśmy też własną planszę, którą mogliście obejrzeć w trakcie Mistrzostw Polski Mikromodeli (widać ją na nagraniu od 2:25). Dla rozgrywek poza modelarniami, jak ta, którą planujemy na 12 listopada w Zamku w Baranowie Sandomierskim, zakupiliśmy kilka gotowych zwijanych mat, które postaramy się opisać w przyszłości. Poniżej galeria posiadanych przez nas obecnie modeli, zajmują już kilka półek!

Galeria – gra w terenie nizinnym

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.

Galeria – modele i budynki do gry

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.