Obchody 100 lecia niepodległości – bitwa pod Osiekiem

Niezwykła lekcja historii – gry strategiczne

Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych Dragon w ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości zorganizowało w tarnobrzeskim „Hetmanie” wyjątkową lekcję historii. Na macie o powierzchni kilku metrów kwadratowych pojawiło się kilkadziesiąt modeli czołgów, pojazdów i piechoty, rozlokowanych pośród lasów, rzek i zabudowań. Całość miała na celu odtworzenie realiów bitwy pod Osiekiem, która była jedną z ważniejszych batali na naszym terenie w trakcie II wojny światowej.

Z powodu ograniczonego czasu, nie było możliwe ponowne rozegranie bitwy z wykorzystaniem systemu gry Wrzesień 1939. Prezentacja miała charakter wykładu, w trakcie którego Tomasz Ciach przedstawił sytuację polskich oddziałów, cel walk i zaprezentował na makiecie ruchy wojsk.

Natomiast w celu prezentacji i promocji gry, rozegrana została runda równymi siłami wojsk na mniejszej macie. Pokaz w wykonaniu gości z Warszawy, odpowiedzialnych za rozwój gry, mimo znacznie zredukowanych ilości modeli na planszy, trwał ponad godzinę. Pozwoliło to uczniom zrozumieć zasady rozgrywki, przedstawić jej mechanikę i zasady, które stanowią jednocześnie o grywalności, jak i oddają realia minionych lat. Elastyczność systemu pozwala na rozegranie różnych scenariuszy, które przy odpowiednim doborze elementów na planszy i celów gry, zmuszają graczy do taktycznego rozplanowania walki i posiadanych sił zbrojnych. O tym jak wyglądają rozgrywki turniejowe, gdzie w ograniczonym czasie trzeba wyłonić lepszego gracza, napiszemy w relacji z turniejów, w których będziemy brali udział już niebawem.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!

Galeria – bitwa pod Osiekiem

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.

Galeria – pokaz gier strategicznych

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.