Malowanie modeli kartonowych – co musisz wiedzieć?

Czym malować modele kartonowe? Jakich farb użyć, jakich pędzli? Czy w ogóle jest sens malować modele?
Odpowiedzi na te pytania(i inne też) znajdziesz poniżej. Od razu powiem, że malowanie modeli kartonowych jest stosunkowo proste. Ale jak wszystko, można je bardzo skomplikować. Nie będzie tu nic o impregnowaniu kartonu, malowaniu go lakierami, ani o żadnych innych dziwnych technikach ulepszania kartonu.

Może lepiej wcale nie malować?

Szukając informacji w Internecie, każdy początkujący prędzej czy później stwierdzi, że w sumie to każdy ma na ten temat swoje zdanie. Do tego istnieją dziesiątki różnych farb, każda inna, nie wiadomo która lepsza. Pomijam już to, że większość z nich ciężko znaleźć w nawet w średnim sklepie modelarskim. Na szczęście można nabyć je w Internecie, ale nie wiedząc na początku co kupić mało kto się na to decyduje. Przychodzi więc na myśl pytanie czy w ogóle warto malować modele kartonowe.
Ogólnie można nie malować, ale wtedy model nie będzie wyglądał zadowalająco. Tylko jeśli Twój model jest w całości biały albo jasno szary to możesz być na tyle leniwy, żeby ograniczyć się do minimum w kwestii malowania.

Retuszowanie krawędzi

Klejąc model kartonowy, po wycięciu elementów, dochodzimy do momentu, kiedy wypada zretuszować krawędzie. Jest to szczególnie ważne, kiedy kleimy model w standardzie(wiąże się to z tym, że zostawiamy druk taki jaki jest, nie zamalowujemy go). Właściwie klejąc model kartonowy(taki do klasy C7 NAVIGA) nie powinniśmy malować niczego poza krawędziami i dodatkowymi elementami(druciki, reling, itp.).

retusz

Wracając do początku, czym jest retuszowanie krawędzi i po co to robimy? Załóżmy, że chcemy skleić części z powyższego obrazka. Po wycięciu mamy ładne kolorowe elementy, z białymi krawędziami( tusz jest tylko na powierzchni). Jeśli skleimy takie elementy, w miejscu łączenia będzie widać białe krawędzie. Wygląda to źle, dlatego trzeba pomalować krawędzie. Dokładnie tak jak jest pokazane na obrazku, krawędzie mają kolor bardzo zbliżony do nadruku. Czym pomalować? O tym później. Najważniejsze, żeby zrobić to nie brudząc nadruku, wtedy osiągniemy dobry efekt i model będzie wyglądał estetycznie.
Wracając do tego na czym skończyłem poprzedni akapit, jeśli model ma kolor zbliżony do białego(kolor kartonu), wtedy można pominąć retuszowanie krawędzi (szczerze to polecam). Wiele malowaniem nie osiągniemy, a źle dobrany kolor narobi tylko szkody. Do tego malując krawędzie łatwo można pobrudzić nadruk. Pamiętaj, że nawet mając biały model, będą w nim elementy o innych kolorach, wtedy już nie możesz pominąć retuszu. Dobierasz(mieszasz) farbki tak, żeby kolor się zgadzał z nadrukiem i malujesz. Ale spokojnie i dokładnie, żeby nie pobrudzić części.

Malowanie po całości

Oczywiście jeśli nie robisz modelu w standardzie, możesz malować więcej niż same krawędzie. Jeśli chcesz startować z modelem w konkursach, musisz być świadomy tego, że model taki nie będzie już klasyfikowany jako kartonowy (tylko np. w klasie C1, jeśli jest to żaglowiec). Wiąże się to m.in. z tym, że będzie rywalizował z modelami z drewna, także musi być już naprawdę fajnie wykonany. W przyszłości napiszemy więcej o konkursach, ale teraz wracamy do malowania.

malowanie-01

Popularne stają się modele wycinane laserowo, m.in. żaglowce z Shipyardu. Dostajemy arkusze z wyciętymi w kartonie elementami, w kolorze oczywiście kartonu(do tego trochę przypalone laserem). Nie ma innego wyjścia, trzeba takie części po sklejeniu pomalować.
Najważniejsza uwaga: maluj elementy w jak największym stopniu sklejone, ale mające mieć jeden kolor. Czyli mając kotwicę z 20 elementów, która była wykonana z metalu(czarny) + drewna(brązowe), najlepiej skleić część „metalową” i „drewnianą” osobno. Pomalować każdą z nich na odpowiedni kolor, a potem skleić je razem. Niby jest to oczywiste, ale wiele początkujących osób skleja wszystko na raz, a później pojawia się duży problem, żeby pomalować jedną część nie brudząc drugiej. Ty już wiesz, żeby tak nie robić.
O tym czym takie zestawy malować i dlaczego akurat Renesansami, napiszę w drugim wpisie, ten jest już dość długi, a jeszcze trzeba go jakoś podsumować.

Wnioski

Teraz już wiesz dlaczego trzeba malować modele kartonowe. Dlaczego w modelach z wycinanki malujemy tylko krawędzie też już wiesz, na koniec jeszcze raz:

  • Jeśli kolor nadruku różni się od koloru kartonu to musisz mu pomalować krawędzie na kolor nadruku.
  • Postaraj się jak najlepiej dobrać kolor do retuszu.
  • Malując krawędzie uważaj, aby nie pobrudzić druku na elemencie(ani niczego co masz na biurku).
  • Jeśli masz model wycięty laserem to czeka Cie dużo malowania(ale przynajmniej części są już wycięte).
  • Jak coś chcesz poprawić albo podmalować, to poczekaj aż poprzednia warstwa wyschnie! Każdy chce szybko poprawić niedociągnięcia, ale w ten sposób możesz tylko pogorszyć efekt, np.zamiast podmalować zetrzesz jeszcze więcej farby.

Już niebawem kolejny wpis dotyczący malowania, a w nim krótki przegląd farb stosowanych w modelarstwie. Zapraszamy!
grafika podkreslenie

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najpopularniejsze

Wesprzyj nas / Donate