HMS Victory – relacja z budowy cz.1

HMS VICTORY – okręt flagowy Admirała Lorda Nelsona

Jeden z najbardziej znanych okrętów. Budowę HMS Victory rozpoczęto w 1759 roku, a jego głównym projektantem był Sir Thomas Slade. Żaglowiec, który zasłynął jako okręt flagowy Admirała Horatio Nelsona w bitwie pod Trafalgarem, był jednym z największych i najsłynniejszych okrętów floty brytyjskiej przełomu XVIII i XIX wieku.

Najważniejsze informacje o okręcie:

  • Szerokość – 15,8 m
  • Długość – 69,4 m
  • Zanurzenie – 8,8 m
  • Wyporność – 2162 ton
  • 104 działa różnego kalibru
  • Łączna powierzchnia żagli – ponad pół hektara
  • Załoga – 850 osób
  • Na budowę zużyto 4000 dębów

Cześć, nazywam się Tomasz Ciach. Mam 42 lata.
Chciałbym zaprosić Was na relację z budowy HMS Victory.

Jak widać ze wstępu czeka mnie ogrom pracy. Budowę okrętu opieram na świetnym opracowaniu firmy Shipyard i dodatkach wydanych przez firmę GPM. Model wykonany zostanie w skali 1:96. W celu waloryzacji wykorzystam również opracowania takie jak m.in.: The 100-Gun Ship Victory(Anatomy of the Ship) John P. McKay, plany modelarskie 37/1970 Stefana Hebdy oraz plany okrętu zamieszczone w Modelarzu.

Na pierwszych zdjęciach pokazana została budowa szkieletu wraz z kluzami armatnimi oraz lawetami znajdującymi się na dolnych pokładach. Lawety należy wkleić jeszcze przed przyklejeniem pierwszego poszycia, co stanowi dużą trudność i dla mniej doświadczonych modelarzy może być kłopotliwe. Każdą kluzę skleiłem osobno, co było odstępstwem od instrukcji zaproponowanej przez wydawcę. Jednak z doświadczenia wiem, że dopasowanie drugiego poszycia będzie przy takim rozwiązaniu znacznie łatwiejsze. Kontynuując budowę, będę starał się waloryzować model w większości bazując na projekcie Shipyardu.

Obserwujcie naszą stronę i profil na facebooku, będę dzielił się z Wami regularnie postępami w budowie! Pozdrawiam!

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.