Papegojan – relacja z budowy cz.1

Papegojan 1624

Papegojan to uzbrojony w 16 dział szwedzki pinas. Zakupiony w Holandii na rozkaz Gustawa Adolfa w 1623 roku. Latem kolejnego roku dostarczony został do Szwecji wraz z siedmioma galeonami. W 1627 roku uczestniczył w blokadzie Gdańska, biorąc udział w bitwie pod Oliwą. Był najmniejszym okrętem szwedzkim biorącym udział w tej bitwie. W 1628 roku powrócił na wody Zatoki Gdańskiej blokując ujście Wisły. Zatopiony został w 1644 roku.

Najważniejsze informacje o okręcie:

  • Szerokość – 6,53 m
  • Długość – 26,25 m
  • Długość całkowita – 35 m
  • Tonaż – 90 łasztów (~300 m3)
  • 14 armat 3-funtowych
  • 2 armaty 5-funtowe
  • 2 miotacze kamieni

Model kartonowy w skali 1:72

Model klejony przez Roberta Dębickiego, który ma już w swojej kolekcji m.in. okręty Iowa oraz Yamato wydawnictwa JSC oraz żaglowiec Revenge wydawnictwa Shipyard.

Początkowa faza budowy jest zbliżona do tego, co znamy z poprzednich relacji na naszej stronie. Po sklejeniu szkieletu nałożone zostało pierwsze poszycie. Etap ten jest dość czasochłonny, ale jak widać na poniższych zdjęciach zakończony został sukcesem. Na modelu znalazły się także pierwsze pokłady. Dla zachowania jednakowego odcieniu warto pomalować wszystkie pokłady jednocześnie. Chociaż jak widać, na razie nie wszystkie zostały jeszcze przyklejone. Kilka musi poczekać na dalszy etap prac, kiedy to zostaną wykorzystane do budowy modelu.

Ze względu na ciekawą sylwetkę i kolorystykę, gotowy okręt będzie na pewno wzbudzał duże zainteresowanie. Dzięki naszej stronie będziecie mieli możliwość krok po kroku śledzić powstawanie tego żaglowca. Mamy nadzieję, że Wy także z niecierpliwością będziecie czekać na kolejne części relacji.

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.