Półmetek prac w szkolnej modelarni

Modelarnia jako obowiązkowe zajęcia w szkole

Dobiegł końca pierwszy semestr nauki szkolnej w tym roku, czas więc na podsumowania. Można śmiało powiedzieć, że to półmetek pracy w modelarni Gimnazjum im. Św.Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Grupa 35 początkujących uczniów od września klei model monitora M18. Prace odbywają się w wymiarze 1h tygodniowo w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych. Z tej grupy 10 osób dodatkowo uczęszcza na zajęcia do modelarni miejskiej. Widać duży postęp w pracach, wzrost dokładności w modelowaniu, cierpliwości i czystości pracy. Grupa jest dodatkowo motywowana Mistrzostwami Polski Mikromodeli, które odbędą się pod koniec września na Zamku Królewskim, oddalonym od szkoły o zaledwie kilkaset metrów.

Modelarstwo jawi się jako nowatorskie narzędzie dydaktyczne, które kształtuje wśród uczniów cechy charakteru bardzo pożądane, a w dzisiejszych czasach rzadkie, takie jak cierpliwości, dokładność, wytrwałość w pracy nad projektem (który nieraz trwa blisko rok).

Umiejętności manualne nabywane na zajęciach przydadzą się w przyszłości zarówno osobom chcącym pracować jako chirurg, dentysta, jak również budowlańcowi czy fryzjerce. Dodatkowo dzieci nabywają cennych umiejętności myślenia przestrzennego oraz czytania planów, które są bardzo istotne w zawodach inżynierskich. Klejąc modele poznaje się także historię, sposób działania i rozwoju maszyn oraz urządzeń.

Na zdjęciach zobaczyć można uczniów klas pierwszych Katolickiego Gimnazjum w Sandomierz wraz z klejonymi przez nich modelami. Jest to urzeczywistnienie promowanego przez nas planu, by objąć obowiązkowymi zajęciami modelarskimi młodzież szkolną. Zajęcia dobrze oceniane są także przez rodziców oraz dyrekcję szkoły, którzy w dobrych słowach odnoszą się do pomysłu kontynuowania projektu w kolejnych latach.

Uważasz, że warto prowadzić zajęcia modelarskie w szkole? Przekaż 1% podatku na wspieranie rozwoju tego projektu!

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.