SMS Wien – część 1

Nasze pozostałe relacje znajdziecie tutaj! HMS Wolf, HMS Victory, Papegojan, Santa Maria i inne…

SMS Wien

Kilka tygodni temu chwaliliśmy się rozpoczęciem budowy austro-węgierskiego pancernika Wien. W związku z rocznicą zakończenia pierwszej wojny światowej i planowaną okolicznościową wystawą w lokalnym muzeum, chcemy wykonać jeden z okrętów tego okresu. Już jakiś czas temu rozpoczęta została budowa modelu, jednak ze względu na pracę nad innymi okrętami przebiega ona powoli.

Pancernik obrony wybrzeża typu Monarch, zbudowany został dla Austro-Węgierskiej Marynarki Wojennej w latach 90. XIX wieku. Po wprowadzeniu do służby okręt wziął udział w międzynarodowej blokadzie Krety podczas wojny grecko-tureckiej w 1897 roku. W 1906 r. trzy okręty typu Monarch zostały przeniesione do rezerwy, zaś po wybuchu I wojny światowej zostały ponownie przywrócone do służby i utworzyły V Dywizjon Okrętów. We wrześniu pancernik wysłano do Triestu w celu wykonania bombardowania artyleryjskiego włoskich fortyfikacji w Zatoce Triesteńskiej. W nocy z 9 na 10 grudnia 1917 roku dwie włoskie łodzie torpedowe zdołały wejść niezauważone do portu i odpalić torpedy w stronę zacumowanych pancerników. W wyniku ataku Wien został ugodzony dwiema torpedami i zatonął w ciągu niecałych pięciu minut, tracąc 46 członków załogi. Wrak został wydobyty z dna portu przez Włochów w latach 20.

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.