Lady Clarissa

Kilka dni temu JSC wydało swój kolejny model, tym razem jest to diorama, której głównym elementem jest niewielki współczesny drobnicowiec Lady Clarissa. Okręty tego typu są często spotykane w europejskich portach m.in. ze względu na ich uniwersalność. Nie jest to pierwsza diorama wydana przez JSC, wiele osób na pewno pamięta m.in. dobrze opracowaną dioramę z samochodowcem Elbe Highway.

Model oprócz wspomnianego drobnicowca, zawiera także nadbrzeże wraz z samojezdnym dźwigiem. Jeśli chodzi o ładunek to mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy na statku umieścić zarówno kontenery, jak i różne elementy farmy wiatrowej. Klejąc ten model, warto zwrócić uwagę na odwzorowanie tafli wody. Wydrukowana podstawa wygląda nienaturalnie, ale stanowi dobre podłoże do delikatnego uplastycznienia z wykorzystaniem np. transparentnego silikonu. Jak to zrobić? Śledź naszą stronę, mamy zdjęcia z robienia „wody”, niebawem opiszemy cały proces!

Przechodząc do samego opracowania, model zaprojektował Bartosz Czołczyński, a zdjęcie na okładkę wykonał Joost Zaal. Gotowa diorama zajmuje powierzchnię o wymiarach 39x22cm, zaś sam drobnicowiec ma długość około 26cm. Model wydaje się raczej łatwy do sklejenia, dlatego warto pokusić się o uplastycznienie go z wykorzystaniem drzwi, klap i kół ratunkowych, wydrukowanych obok głównych części. Ciekawym elementem są łopaty turbiny wiatrowej, posiadające w rzeczywistości bardzo złożoną geometrię, której odpowiednie odwzorowanie mocno wzbogaci dioramę. Nie można też zapominać o dźwigu, którego kratownicowa konstrukcja przy odpowiednim wykonaniu będzie jedną z atrakcji modelu. Jeśli ktoś nie podejmie się samodzielnie jej wyciąć, może skorzystać z zestawu elementów wycinanych laserowo, który zawiera także inne drobne części.

Poniżej kilka zdjęć wycinanki i sklejonego modelu. Nie jest to bardzo wymagające opracowanie, ale na pewno sprawi wiele frajdy początkującym modelarzom, a tym zaawansowanym może dać możliwość odpoczynku od bardziej złożonych projektów. Model jak zawsze do kupienia na stronie jsc.pl.

Jeśli potrzebujesz powiększyć zdjęcia (szczególnie te zorientowane pionowo), kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Pokaż obraz.