Chikuma – galeria końcowa

Chikuma – japoński ciężki krążownik typu Tone

W dzisiejszym wpisie pokazujemy wam jeden z niewątpliwie najlepiej wykonanych modeli kartonowych w tej skali. Ilość detali i jakość ich wykonania jest godna podziwu. Dlatego w tym wpisie załączone zdjęcia są w jeszcze wyższej rozdzielczości, żebyście mieli możliwość powiększenia obrazu i dostrzeżenia wszystkich, nawet najdrobniejszych szczegółów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że okręt nie należy do największych, a jego wymiar w skali 1:200 nie przekracza metra! Model wydany przez GPM wykonany został przez Mirosława Stawiaka.

Okręt historycznie powiązany z okresem II wojny światowej, do służby wszedł 1939 roku, a zatopiony został 1944 roku. Zatonął trafiony przez bomby i torpedy amerykańskich samolotów w trakcie bitwy o Leyte, która była największą bitwą powietrzno-morską. W wyniku tej porażki japońska marynarka poniosła znaczne straty i już nigdy nie odzyskała swojej świetności, a strategia pokonania sił amerykańskich w jednej dużej bitwie zakończyła się niepowodzeniem.

Główne uzbrojenie okrętu stanowiły działa kalibru 203mm zlokalizowane w 4 dwudziałowych wieżach, umieszczonych na dziobie. Tył Chikumy wykorzystany został do przechowywania osprzętu pozwalającego na przechowywanie i start wodnosamolotów. Kadłub okrętu był nitowany. Do techniki tej powrócono po wykonaniu nie do końca udanych próbach wykorzystania spawania do budowy m.in. bliźniaczego Tone. Okręt w czasie służby brał także udział w bitwie o Midway oraz działaniach w rejonie Guadalcanal.

Poniżej załączamy 30 zdjęć modelu. Zachęcamy do kliknięcia w miniaturkę, aby przejść do pełnego widoku. Mając otworzony plik na pełnym ekranie nie zapomnijcie kliknąć i przybliżyć widoku, na prawdę warto spojrzeć bliżej na wszystkie te detale!