Udział w konkursach i nasze osiągnięcia

Modelarstwo nie ogranicza się do samego klejenia modeli. Jest także doskonałą okazją do spotkań i do rywalizacji konkursowej z osobami podzielającymi tę pasję . Właśnie ten aspekt modelarstwa zostanie przybliżony poniżej. Różnorodność tworzonych modeli nie pozwala na porównanie ze sobą ich wszystkich. Dlatego właśnie wszystkie konkursy rozgrywane są z modelami pogrupowanymi w klasy. Podział ten jest przeprowadzany według materiału (modele kartonowe, plastikowe, budowane od podstaw z różnych materiałów), a także rodzaju obiektu jaki przedstawia model (okręty, statki, żaglowce, pojazdy gąsienicowe, pojazdy kołowe, samoloty, budowle). Zazwyczaj obowiązują także podziały na różne grupy wiekowe oraz rzadziej w zależności od skali modelu. Członkowie stowarzyszenia specjalizują się w wykonywaniu kartonowych modeli statków, okrętów oraz żaglowców. W związku z tym, zanim przedstawimy nasze osiągnięcia, skupimy się na podziale konkursów w jakich braliśmy udział.
Każdego roku organizowanych jest wiele konkursów niższej lub wyższej rangi, organizowanych przez różne kluby i organizacje. Wśród lokalnych konkursów, można znaleźć także takie, które przez lata zyskały zainteresowanie i są chętnie odwiedzane przez modelarzy, co wiąże się ze wzrostem poziomu i rangi danej imprezy.

NAVIGA

Na uwagę zasługuje w większym stopniu międzynarodowa organizacja zrzeszająca modelarzy z całego świata- NAVIGA. Jej działania mają na celu wspieranie i rozpowszechnianie modelarstwa, m.in. poprzez organizację konkursów o zasięgu ogólnoświatowym. Szczególnie prestiżową imprezą są Mistrzostwa Świata klas C, organizowane co 2 lata, na których oceniane są modele wystawowe statków i okrętów. W przeszłości konkursy międzynarodowe organizowane były co roku, na zmianę Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata, jednak zaprzestano organizacji tych pierwszych. W związku z ograniczoną liczbą miejsc dla modeli z danego kraju, są to imprezy zamknięte, do uczestnictwa konieczne jest zdobycie powołania. Każdego roku jest organizowanych zaledwie kilka konkursów w Polsce, w ramach których odbywają się eliminacje na Mistrzostwa Świata klas C. Powołania otrzymują jedynie najlepsze modele z wystawionych w danych klasach.

Nasze osiągnięcia konkursowe

Stowarzyszenie kładzie nacisk na budowę modeli kartonowych (klasa C7), jednak odnosimy także sukcesy modelami kartonowymi w klasie C1, gdzie konkurują one z modelami drewnianymi i wykonanymi z innych materiałów.
Poniżej znajduje się lista międzynarodowych imprez mistrzowskich, w których udział brali nasi modelarze. Po kliknięciu w dany rok, można dowiedzieć się więcej o konkursie, przeczytać o osiągnięciach, które doprowadziły do zdobycia nominacji, obejrzeć zdobyte przez nas medale i galerie zdjęć z wyjazdów.

2008 rok – Jabloniec nad Nisou, Czechy
2009 rok – Timisoara, Rumunia
2010 rok – Dortmund, Niemcy
2011 rok – La Spezia, Włochy
2012 rok – Rijeka, Chorwacja
2016 rok – Kaliningrad, Rosja
2017 rok – Kavarna, Bułgaria
2018 rok – Galati, Rumunia